Chcete žít bez dluhů? Osvojte si těchto 7 vlastností!

Jak žít bez dluhů? Jestliže se chcete zbavit dluhů, nevytvářet nové dluhové závazky a být finančně nezávislí, učte se od těch, kteří se dluhům umějí vyhnout!

Jaké jsou přirozené vlastnosti lidí, jež žijí bez dluhů?

Lidé bez dluhu bývají spíše výjimkou než pravidlem. S širokou nabídkou možností, jako jsou hypoteční úvěry, nákupy kreditními kartami, studentské půjčky a leasing auta je naprosto běžné, že typický Čech splácí jeden nebo více typů dluhů.

Ti, kteří žijí bez dluhů, se mohou zdát vzácností, nicméně to neznamená, že oplývají nadlidskými vlastnostmi. Vlastně ani nemusí být nutně bohatí.

To, co je odlišuje od lidí, kteří se utápí v dluzích, je jejich ochota využít zdroje, které mají, ať už finančních nebo jiných, k rychlému splacení dluhů nebo jeho úplnému vyhnutí.

Zatímco někteří lidé mohou být jako děti učeni vyhýbat se dluhům, jiní se po letech zadlužení a stresu souvisejícího s penězi konečně dostávají k životnímu stylu bez dluhů.

Přitom si rozvíjejí určité vlastnosti, které je odlišují a umožňují jim užívat si života, který není řízen dluhy.

Níže naleznete několik vlastností, na kterých můžete soustavně pracovat tak, abyste i vy získali finanční svobodu.

 

Chcete žít bez dluhů? Osvojte si těchto 7 vlastností!

 

1) Cílevědomost

Lidé, kteří žijí bez dluhů, chápou, že pokud nevědí, kam mají namířeno, nikdy se tam nedostanou.

Stanovují si peněžní cíle, počínaje oddlužením přes finanční rezervu až po penzijní spoření, a organizují svůj finanční život tak, aby byli finančně nezávislí.

Pokud vám chybí finanční cíle, je čas si je vytvořit.

Tip: Při formování peněžních cílů je zapotřebí, aby byly specifické, měřitelné, dosažitelné, realistické a časově ohraničené. Jakmile dosáhnete jednoho finančního cíle, vytvořte si nový, který jej nahradí.

 

2) Rozvážnost

Lidé bez dluhů se nenechají zlákat marketingovou reklamou, která jim říká, že si „zaslouží“ nový luxusní vůz. Nevěří, že dluh je nástroj, který jim pomůže vytvořit život, který chtějí.

Vědí, že nesení dluhu může omezit jejich finanční možnosti, a to jak dnes, tak v budoucnu.

Pokud jste v současné době zadluženi, zeptejte se sami sebe, jaké chování nebo postoje k tomu přispěly.

Jestliže jste si například vzali půjčku na velké auto, byla vaše motivace koupit spolehlivé vozidlo nebo se vyrovnat sousedovi?

Pohled na dluh z motivačního hlediska může pomoci při rozhodování o tom, kdy si půjčit a kdy ne.

 

(!) TIP: Chcete 500 nebo 1000 Kč? PŘEHLED NEJLEPŠÍCH PENĚŽNÍCH ODMĚN ZDARMA 

 

3) Disciplína

Abyste mohli žít bez dluhů, musíte být důslední, nežít nad vaše poměry a řídit se rozpočtem! To znamená, že se musíte naučit vzdát „požitků“, dokud si je opravdu nemůžete dovolit.

Pochopte, že zříci se stravování v restauracích nebo luxusní dovolené u moře, je jen dočasná oběť.

Pokud jste v minulosti bojovali se splácením dluhu, zvažte, jaký typ systému jste zavedli. Zaplatili jste své účty a závazky včas a v plné výši?

Vytvoření určité disciplíny a pravidelnosti ve vaší snaze splatit dluhy vám jen vše usnadní.

 

4) Skromnost

Když dluh vznikne jednoduše nákupem „věcí“, můžete za něj nakonec zaplatit více v úrokových poplatcích.

Jedním ze způsobů, jak se vyhnout vytvoření nového dluhu, je přehodnocení způsobu, jakým utrácíte, a nakupování s jasným záměrem a účelem.

Lidé bez dluhů mají tendenci mít menší zájem o shromažďování „věcí“. Jejich štěstí nepochází z věcí, ale ze zkušeností a z vědomí, že jsou finančně zabezpečeni.

Zaujetí stejného postoje může postupem času prospět vašemu zisku.

Radující se člověk, který vyhrál v loterii

Varování: Když měníte vaše výdajové návyky z „věcí“ na „zážitky“, dejte si pozor na strach z toho, že o něco přijdete.

Zakažte si Instagram a další sociální sítě, které jsou plné fotek lidí, kteří cestují po celém světě, jezdí v luxusních autech a obecně po všech stránkách mají lepší život než vy – nebo tak se vám to alespoň jeví…

Je to jen uměle vytvořený obraz lidí, které ve většině případů ani neznáte osobně. Může vám tedy být jedno, co dělají. Kvalitní zážitky nemusí stát miliony – vlastně mohou být zcela zadarmo.

Vytvořte si vlastní rozpočet na zkušenosti, abyste zabránili nadměrnému utrácení a potenciálně nevytvořili nový dluh.

 

5) Trpělivost

Lidé, kteří žijí bez dluhů, mohou oddálit své uspokojení. Vědí totiž, že nakonec budou mít radost z něčeho, co opravdu chtěli, a ušetřili si na to.

Mají jasnou vizi pro odchod do důchodu a další dlouhodobé cíle a schopnost vytrvale se k nim posouvat.

Pokud se potýkáte s impulzivními nákupy, které vedou k dluhu, zvažte zavedení 24hodinového nebo 48hodinového pravidla pro nové nákupy.

U tohoto systému se zavazujete čekat 24 nebo 48 hodin, než si něco koupíte. Toto období na rozmyšlenou vám pomůže rozhodnout, zda nákup skutečně stojí za to, pokud to znamená zadlužit se.

 

Jak ušetřit tisíce korun?
S těmito extra tipy to dokážete i vy.

 

6) Zodpovědnost

Pro osobu, která je bez dluhů, jsou při plánování výdajů vždy na prvním místě potřeby domácnosti.

Dělají každý den tvrdou práci, aby zajistili, že skutečné potřeby budou splněny v rámci rozpočtu, a odolávají pokušení brát na sebe dluhy.

Přehodnoťte rozpočet vaší domácnosti a zeptejte se sami sebe, jaké výdaje jsou skutečně nutné k udržení vaší životní úrovně.

Možná zjistíte, že při snižování výdajů, které nejsou nezbytností, můžete snížit váš dluh a mít více peněz na další finanční cíle.

 

7) Jistota

Lidé bez dluhů se vyznačují neobvyklým finančním chováním – od nenošení platební karty přes přeskočení dovolené až po nákup ojetého vozu bez leasingu.

Lidem bez dluhů je však jedno, co si ostatní myslí. Vědí, že dělají to správné pro finanční zajištění a budoucnost své rodiny.

Jak sebevědomě se cítíte ve vaší finanční situaci? Pokud nemáte kontrolu nad osobními financemi, můžete být náchylnější k impulzivním nákupům, které si nemůžete dovolit.

Pokud si nejste jisti, že na správu vašich financí stačíte sami, zvažte konzultaci s finančním poradcem nebo jiným odborníkem, který vám pomůže vytvořit jasný plán, kterého se můžete držet.

Zbavte se nevýhodných půjček
Převeďte snadno své nevýhodné půjčky do jedné výhodnější.

Jak na to, se dozvíte zde.