5 důležitých tipů, jak vybrat půjčku [a nenaletět]

Jak vybrat půjčku zodpovědně a správně? Do finanční tísně se může dostat každý.  Máte-li naspořenu rezervu ve výši minimálně tří, lépe šesti měsíčních platů, tak vám gratulujeme.

V opačném případě budete nuceni sáhnout po úvěru. První kroky zájemců o úvěr vedou zpravidla do banky.

Do banky samozřejmě nemusíte chodit osobně, stačí návštěva virtuální, přes webové stránky.

Pokud banku nepřesvědčíte, že máte dostatečný příjem a jste schopni dostát svým závazkům, případně pokud banka objeví záznam v registrech, pravděpodobně vám nepůjčí.

Pokud přesto na půjčce trváte, zbývají vám nabídky nebankovních institucí. Přinášíme 5 tipů, jak si zodpovědně vybrat půjčku a nedostat se do problémů.

 

Jak vybrat půjčku tak, abyste nenaletěli 

 

1) Zvažte, zda je půjčka nezbytná

Na dovolenou, dárky a výhodné nákupy si půjčku brát nemusíte. Pokud se rozbije pračka nebo lednice, je úvaha o nákupu na úvěr na místě.

V případě, že vaše domácí zvíře potřebuje akutní veterinární ošetření a nemáte naspořeno (a nebo nemáte kvalitní pojištění pro psa), asi váhat nebudete a půjčku si vezmete.

Pokud vám hrozí odpojení elektřiny nebo výpověď z nájmu, může být půjčka elegantním řešením.

 

2) Pečlivě promyslete potřebnou částku

Při stanovení částky berte v úvahu nejen sumu, kterou hned potřebujete, ale zvažte možnost vzít si půjčku o trošku větší. Získáte tak rezervu pro další nenadálé situace.

S tímto přístupem však je nezbytná vaše sebekontrola a kázeň. Peníze navíc je velmi lákavé utratit za nezbytnosti. Vy si je ale berete za účelem železné rezervy, abyste si nemuseli brát další půjčku.

Nad větším množstvím malých půjček snadno můžete ztratit přehled. Navíc pokud si berete malé částky, nepůsobí jednotlivé půjčky tak hrozivě, jako celá výsledná suma.

 

<strong>TIP: Kamali aneb první půjčka až na 15 000 Kč na 14 dní zdarma</strong>

Kamali je férový poskytovatel, který vám první půjčku do 15 000 Kč půjčí zdarma. Na další půjčku do 20 000 Kč dosáhnete poté, když si alespoň jednou půjčíte a řádně půjčku splatíte. Minimum, které si můžete půjčit je 1000 Kč.

Za každou půjčenou tisícikorunu zaplatíte jako úrok pouze 33 Kč a splátky si případně můžete rozložit.

Jedná se o rychlou půjčku – 95 % žádostí je posouzeno do 15 minut – a peníze tak můžete používat téměř okamžitě po schválení.

O kvalitě podmínek půjčky Kamali svědčí to, že se v indexu odpovědného úvěrování (vyhodnocuje jej nezisková společnost Člověku v tísni) umístila na prvním místě jako absolutní vítěz a byla tak nejlépe hodnocenou půjčkou.

>>Žádost o půjčku vyplníte během 5 minut zde

 

3) Reálně odhadněte svoji možnost splácet

Půjčit si deset tisíc do výplaty na třicet dní s nulovým úrokem v případě včasného vrácení zní velmi lákavě. Mějte ale na paměti výši svého příjmu.

Budete skutečně schopni splatit tak vysokou částku během měsíce? Pokud jste dosud neměli z čeho vytvářet rezervy, vaše příjmy zřejmě tak vysoké nejsou.

Naproti tomu dva tisíce týden před výplatou mohou vyřešit nenadálou situaci a jejich včasné vrácení je poměrně reálné.

 

4) Kolik přeplatíte není jediný faktor při výběru

Informace, kolik za půjčku zaplatíte, je samozřejmě velmi důležité hledisko. Ne však jediné. Rozhodujte se i podle doplňkových služeb.

Nabízí poskytovatel možnost odložení splátky? Za jakých podmínek? Je možné půjčku splatit dříve bez sankcí? Platí se něco za vedení?

Dbejte na transparentnost a jasnost podmínek, podrobné vyčíslení poplatků a volitelných služeb. Vybírejte si prověřené a známé společnosti. Vyhněte se rozhodčí doložce. Pečlivě čtěte smlouvy.

 

<strong>TIP: Solidní půjčka Cofidis až 1 mil. Kč</strong>

Cofidis je solidní společnost, kde vám půjčí od 10000 do 1 milionu.

Schvalování půjčky probíhá rychle.

>>Spočtěte si své splátky nebo nezávazně požádejte o půjčku zde

 

5) Jak vybrat půjčku? Délku úvěru přizpůsobte svým možnostem

Pokud vám chybí pár stovek do výplaty, je mikropůjčka na pár dní vhodným řešením. Pokud potřebujete půjčit částku převyšující vaši měsíční mzdu, zvažte spíše úvěr na delší dobu.

Sice celkově zaplatíte něco navíc, ale můžete si splácení rozložit na delší období, a snížit tak pravidelnou finanční zátěž.

 

<strong>TIP: Jak vybrat půjčku? Se Zonky dostanete 20 000 Kč až 1,2 mul. Kč</strong>

Zonky je služba, kde vám peníze půjčí jiní lidé a vy získáte nejvýhodnější půjčku na trhu od 4,99 %.

Bez ručitele, bez skrytých poplatků a s možností předčasného splacení půjčky kdykoliv a zdarma.

>>Vše zařídíte online ZDE (peníze na účtu můžete mít už za 5 minut)

 

Jak vybrat půjčku správně: výše uvedené tipy na půjčky nebankovních společností mají licenci od ČNB.

Recenze na půjčky si můžete přečíst zde – Kamali, Cofidis a Zonky.