Obchodování s akciemi [2024]: průvodce pro začátečníky

Obchodování s akciemi (info nejen pro začátečníky): jak začít obchodovat, aplikace, daně, demo, kde obchodovat, kdy akcie koupit + prodat a ještě více najdete zde.

Akcie a burzy se vám mohou zdát jako neuvěřitelně komplikovaný svět. To ovšem není pravda. Pro úspěch v investování nemusíte mít IQ génia.

Vydělávat na akciových trzích však nemusí být jednoduché.

Stačí k tomu jen dostatečná dávka trpělivosti a jisté znalosti tržních reálií. Začít se dá i s několika tisícovkami na investičním účtu.

 

Jak na obchodování s akciemi

 

K čemu slouží akcie?

Každá společnost potřebuje dostatek prostředků pro zajištění provozu a zejména další rozvoj a inovace. Nejjednodušší způsob, jak získat velké množství peněz je nabídnout podíl ve společnosti investorům.

K tomu slouží právě akcie, která je veřejným cenným papírem a představuje podíl ve firmě. Můžete se jejím prostřednictvím stát „spoluvlastníkem“ jakékoliv velké firmy.

 

Jak na akciích lze vydělat?

Většina drobných investorů nekupuje akcie s cílem aktivně ovlivňovat vývoj firmy. S pár akciemi firem jako ČEZ nebo O2 těžko prosadíte svůj názor mezi akcionáři, kteří akcií drží statisíce.

Podíl ve firmě odpovídá množství a hodnotě akcie. Nebudete sice o firmě spolurozhodovat, ale máte možnost získat dividendy.

 

Kde obchodovat s akciemi?

Všeobecně známým faktem je, že akcie se obchodují na burzách cenných papírů. Burza je instituce, která obchody s cennými papíry a dalšími nástroji zastřešuje.

Je to zároveň také garant nebo regulátor nezbytný pro udržení řádu a důvěry v poctivé obchodování.

Aplikace pro obchodování s akciemi

Některé země mají burzovních trhů více. Část z nich mohou být i specializované burzy zaměřené na komodity či technologické nebo průmyslové firmy.

Investoři nejčastěji obchodují na svých domácích burzách a na světově nejvíce exponovaných trzích v USA, Západní Evropě a Asii.

 

Obchodování s akciemi: Jaké jsou hlavní burzy?

  • BCPP Praha – jediná burza v ČR
  • Euronext Amsterdam – velká evropská burza spojující i belgickou a pařížskou burzu
  • Frankfurt – nejvýznamnější německá burza a jedna z největších na světě
  • Londýn LSE – historicky velmi mezinárodně orientovaná burza. Obchoduje cenné papíry ze 60 zemí světa včetně bývalých britských kolonií
  • NYSE – New Yorská burza, patrně největší akciový trh na světě
  • NASDAQ – první elektronická burza světa sídlící v New Yorku. Obchoduje zejména technologické a IT společnosti
  • Tokio – čtvrtá největší na světě. Největší v Asii.
  • Šanghaj – největší čínská burza

Obchodování s akciemi resp. přístup na burzu běžným investorům umožňují jen licencované brokerské firmy. Nákup akcií je tak možný napříč burzami po celém světě s pomocí pouze jednoho investičního účtu.

London Stock Exchange

Dříve se obchodovalo tváří v tvář, s rozvojem komunikací se ale logicky stalo zvykem zadávat pokyny brokerům na dálku. Ještě celkem nedávno byl hlavním pomocníkem na burze telefon, gesta a řev.

Dnes je obchodování s akciemi založeno na elektronických systémech. Příkazy můžete prostřednictvím online účtu zadávat prakticky odkudkoli.

 

Jak obchodovat s akciemi pomocí brokera

Nákup akcií zajišťují brokerské firmy, které mají přístup na světové burzy.

Většina brokerů působících v ČR nabízí obchodování nejen na pražské burze, ale umožňuje přístup na americké i západoevropské trhy.

Máte s nimi většinou možnost obchodovat kromě akcií i komoditní futures, ETF, CFD nebo Forex.

Brokerské služby nabízí také mnohé banky a můžete samozřejmě využít i zahraničních společností.

Obchodování s akciemi přes brokera

Při výběru brokera se soustřeďte na tyto parametry:

  • Výše poplatků – za každou transakci se platí, nejčastěji zlomkem procenta z objemu obchodu. Dejte pozor zejména na minimální výši poplatku
  • Možnosti investování – každý broker má trochu jinou nabídku burz a investičních nástrojů
  • Minimální výše kapitálu
  • Reputace brokera – mnoho investorů preferuje obchodování přes zavedenou společnost či tuzemskou banku, i když má například vyšší poplatky než konkurence

Založení účtu pro obchodování s akciemi u brokera není o nic těžší než otevření bankovního účtu. Zejména zahraniční společnosti vám umožní registraci a ověření účtu online.

 

Srovnání akciových brokerů

Degiro logo eToro logo
Výhoda nízké poplatky lze kopírovat úspěšné obchodníky, demo účet
Min. vklad 0 Kč 100 USD
Čeština ANO ANO
Recenze RECENZE ZDE RECENZE ZDE
Web

Investování s sebou nese riziko.

{etoroCFDrisk} % retail CFD účtů přichází o peníze

Někteří brokeři nabízejí obchodování nanečisto na tzv. demo účtu.

👉TIP: Pokud se chystáte nakupovat akcie a zhodnotit volné USD či EUR, můžete využít služeb renomovaného brokera Freedom24.

Můžete s ním nejen obchodovat akcie a ETF, ale také zhodnotit USD či EUR na speciálním spořicím účtu.

 

Kolik potřebuji peněz do začátku

Velikost kapitálu je předmětem častých diskuzí. Platí vždy pravidlo, že pro investování není dobré použít peníze, které budete potřebovat k běžným životním nákladům.

Zároveň však platí, že čím větší kapitál, tím lepší možnosti výdělku (či ztráty) máte. Dříve byly podmínky poměrně přísné a pro vstup na trh investoři potřebovali opravdu hodně peněz.

Dnes je situace úplně odlišná. Někteří brokeři nemají nastavený minimální kapitál vůbec. Jiní vyžadují jen několik tisíc korun.

Rozumné minimum pro začátek může být okolo 20 – 50 tisíc korun. To je částka, kterou už stojí za to chránit před inflací a může přinést určitý výnos.

 

Pro zajímavost uvádíme ceny některých akcií:

Aktuální cena a graf ČEZ

 

Aktuální cena a graf Tesla

 

Nebo Apple:

Jak vidíte, při základním kapitálu okolo 30 tisíc korun si koupíte v nejlepším případě několik desítek jednotlivých kusů akcií.

Portfolio přitom musíte rozdělit mezi co nejvíce společností kvůli rozložení rizika. Přesto se s malým kapitálem dá sestavit počáteční portfolio. Je však nutné počítat i s transakčními náklady.

 

TIP: Vyzkoušejte pasivní investování
Nechcete se o obchodování s akciemi starat sami?

Využijte možnost automatizovaného investování s českou službou Portu.

Její celou recenzi najdete zde.

 

Na jaké akcie se zaměřit?

Zásadní chybou je bezkoncepční výběr akcií podle nahodilých informací z médií či různých expertních rad.

Obchodování s akciemi GameStop

Ani největší odborník vám neposlouží jako dobrý rádce pokud nemáte jasnou vizi, kterým směrem se vaše investice bude ubírat. Vyloženě špatné akcie totiž neexistují.

Pro obchodování s akciemi potřebujete vybrat správný titul, který vyhovuje vašim cílům a strategii.

 

Kupovat osvědčené akcie nebo hledat levné příležitosti?

Mnozí slavní investoři pohádkově zbohatli na nákupu levných akcií, které posléze úspěšně rostly a po letech přinesly velké výnosy.

Nejznámějším důkazem úspěchu této strategie je Warren Buffet, který investoval s vyhlídkou na desítky let dopředu.

Zářným příkladem je také příběh Sira Johna Templetona, který vydělal na nákupech akcií v ceně pod jeden dolar za kus. Pečlivou reinvesticí se za desítky let dostal k jmění v hodnotě miliard dolarů.

Relativně bezpečné portfolio můžete založit na nákupu tzv. Blue Chips. To je slangový název pro stabilní a úspěšné společnosti, které dlouhodobě excelují na jednotlivých burzách.

Většinou jde o velmi likvidní akcie, tvořící páteř indexu konkrétní burzy. V zahraničí jde například o známé firmy jako Coca Cola, IBM, Microsoft.

V Česku můžeme za Blue Chips považovat například Komerční banku nebo ČEZ. Jejich aktuální situace nemusí vypadat úplně zázračně, ale jde spíše o historické zkušenosti.

Tyto firmy mají robustní základ a přežily nejednu krizi, díky čemuž se těší velké důvěře investorů.

 

Růstové akcie s dlouhodobou perspektivou

Hlavním zdrojem příjmů z akcií bývá rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Princip takové transakce je až triviálně jednoduchý. Stačí nakoupit, počkat až vzroste cena a realizovat zisk.

Zdánlivá jednoduchost takového obchodu je vyvážena všudypřítomnou tržní nejistotou.

Nikdo vám přesně neřekne, která akcie poroste na ceně.

Je na vás odhadnout a analyzovat, který cenný papír náplní vaše očekávání. Zároveň musíte dobře rozumět tržním principům a zohlednit také transakční poplatky či případnou nutnost platit daně.

 

Dividendové akcie

Dividendy jsou vlastně výplaty zisku společnosti určené akcionářům.  Akcii nemusíte prodat třeba 20 let a přitom pravidelně dostáváte dividendu, která tvoří několik málo procent z hodnoty ceny akcie.

Dividendy jsou sice ještě méně jisté než růst trhu, ale při dobrém výběru akcií lze dosáhnout zajímavých výsledků.

Důkazem může posloužit legendární Anne Scheiber z New Yorku, která za 50 let investování do dividend dokázala z původního kapitálu 5 tisíc dolarů vygenerovat slušných 22 milionů.

Tento příběh je o to pikantnější, že dotyčná celý život pracovala jako obyčejná daňová účetní a žila ve skromném malém bytě. Všechny zisky postupně reinvestovala do dalších akcií.

Její šokující bohatství vyšlo na světlo světa až posmrtně, kdy ho celé odkázala na dobročinné účely.

 

Obchodování s akciemi CFD

Moderní trh nabízí i tzv. deriváty. To jsou nástroje, které svoji hodnotu odvíjí od podkladového aktiva. Tím může být téměř cokoliv – zlato, pšenice, měnové páry nebo právě akcie.

Na rozdíl od vyjmenovaných aktiv je ale CFD spíše nástroj pro spekulativní investice. CFD znamená Contract for difference, tedy smlouva o rozdílu.

Při obchodu s CFD se kupující a prodávající zavazují vyrovnat rozdíl cen mezi začátkem a koncem držení kontraktu.

Na rozdíl od klasických akcií to umožňuje snadno shortovat neboli spekulovat na pokles.

Rozdílů je ale mnohem více:

  • Koupi akciového CFD se nestáváte podílníkem ve firmě
  • Mnohé CFD se obchodují non-stop
  • Při držení přes noc probíhá tzv. swap – účtování úroků, při němž vám broker strhne příslušné procento bez ohledu na zisk nebo ztrátu
  • Možnost obchodovat s pákou

Akciové CFD jsou tak spíše spekulativní nástroj. Hlavní rozdíl tkví ve způsobu obchodování. U normálních akcií platíte plnou cenu. Případná ztráta může v tom nejčernějším scénáři jít až na úplnou nulu.

Každý CFD broker nabízí obchodování s pákou, kupříkladu 1:10. To znamená, že vy můžete nakoupit až desetkrát více než dovoluje váš kapitál. Ten slouží jen jako záloha, zbytek za vás doplatí broker.

Při pohybu CFD kýženým směrem ale získáte plný zisk za celou transakci. Snadno tak můžete utržit desítky procent na jeden obchod.

Úplně stejně ale můžete ztratit třeba polovinu kapitálu. Pro tento případ existuje příkaz zvaný stop-loss. Ten nastavíte na určitou úroveň ztráty, při níž je automaticky obchod vypořádán a vy neztratíte vše, co máte.

Stop-loss zvládne nastavit každý, určit jeho hodnotu tak, aby vhodně omezil ztrátu a zároveň při drobném výkyvu předčasně neukončil ziskový obchod je ovšem těžká disciplína.

Zkušení tradeři doporučuji nastavit stopku na ztrátu pouhého 1 % hodnoty kapitálu, což čistě teoreticky znamená nepravděpodobných 100 ztrátových obchodů v řadě, aby se váš kapitál snížil na úplnou nulu.

V praxi však můžete narazit na systémová opatření brokera, která vaše obchodování zastaví ještě dříve.

 

5 nejčastějších otázek týkajících se obchodování s akciemi

Investování do akcií je klasický způsob zhodnocení volných prostředků, který existuje již několik staletí. Přesto každého investora trápí množství otázek. Na 5 nejčastějších z nich se podíváme v následujícím textu.

 

Kdy koupit akcie?

Nákup akcií je první krok při každé investici. Díky neustále se měnícím podmínkám obchodování na akciových trzích ale vyvstává zásadní otázka: Kdy je ten nejlepší čas?

V počátečním nadšení mnozí investoři nakupují téměř bez rozmyslu. Zkušení spekulanti se naopak snaží nakupovat v momentě, kdy akcie padají, což má svoji logiku. Příkladem může být pokles trhů v březnu 2020.

Začátek koronavirové krize se projevil velmi razantně na US trzích, které ovšem ztrátu posléze z větší části vyrovnaly.

Ze spekulativního pohledu to vypadá opravdu dobře. V dané chvíli ale nikdo nevěděl, zda pád bude ještě pokračovat nebo jestli akcie od teď opět porostou.

Pro obchodování na akciových trzích tak vždy musíte podstoupit určitou míru rizika. Problém ideálních okamžiků pro nákup akcií spočívá hlavně v tom, že jsou vidět až v momentě, kdy skončí.

Rozhodnutí v přítomném čase je zatíženo velkou dávkou nejistoty.

Povzdechy typu:

„Kdybych tenkrát koupil akcie Applu, tak jsem dnes v balíku“

proto berte s nadsázkou.

Nyní je jasné, že takový nákup by se velmi vyplatil. Z tehdejší perspektivy byla ale začínající firma riskantní investicí stejně jako všechny ostatní start-upy.

Jako akciový investor ovšem sledujete nejčastěji dlouhodobý investiční cíl. Mnohaleté investice mají zásadní výhodu, načasování nákupu není tak kritické.

Na perspektivních trzích akcie většinou vykazují dlouhodobý růst. Při investování na 10+ let můžeme krátkodobější výkyvy do jisté míry zanedbat a s načasováním nákupu si tolik nelámat hlavu.

Nepoměrně větší roli tento faktor hraje u krátkodobých strategií a spekulací. Tématika hledání vstupních signálů je prakticky nevyčerpatelná. Pro mnohé tradery jde o záležitost celoživotního vzdělávání a pozorování trhu.

Dlouhodobí investoři se naopak rádi řídí klasickým pořekadlem, které v angličtině zní:

“Trend is your friend”, neboli “Trend je váš přítel”. 

Pokud se ceny vyvíjí dlouhodobě nahoru, pak je vhodný čas pro nákup. Posuzovat je ovšem potřeba celý trh, nikoliv pouze akcie konkrétních společností

Čas nákupu akcie je však důležitý při nákupu dividendových akcií. Výplaty výnosů přichází pouze v určitém období a pro jejich připsání musíte akcii zakoupit před určenou lhůtou. Na rozhodování tak může mít vliv i toto.

Jednou z fungujících strategií pro nákup akci je DCA.

 

Kdy prodat akcie?

Dlouhodobý investor většinou své úspěšné portfolio rozprodává nerad. Někteří si ho dokonce vezmou do hrobu, aniž by z něj měli jakýkoliv užitek.

Můžeme vzpomenout na výše zmíněnou Anne Scheiber z New Yorku, která za 60 let dokázala z 20 tisíc USD vygenerovat portfolio v hodnotě přes 22 milionů. Zisk nikdy nerealizovala a vše v závěti odkázala na dobročinné účely.

Předpokládejme ovšem, že nemáte podobné ambice a svoje peníze si chcete trochu užít. Prodat část portfolia v momentě, kdy už má za sebou několik let “výkonu” není vyloženě špatné rozhodnutí.

České zákony navíc umožňují neplatit daně ze zisku, pokud akcie držíte více než 3 roky.

Prodávat úspěšné akcie budete nejčastěji ve dvou situacích:

  1. Tušíte jejich výrazný propad
  2. Akutně potřebujete nebo chcete peníze v akciích uložené

Zatímco druhý bod není třeba nijak vysvětlovat, u toho prvního se musíme zastavit. V praxi se blížící propad velmi těžko identifikuje.

I mnoho velkých investorských firem se stalo obětí různých ekonomických bublin jako například u technologických firem typu Enron apod.

Bojovat proti tomuto se prakticky nedá, jediné co funguje je široce diverzifikované investiční portfolio.

U spekulativních (krátkodobých) strategií je prodej akcií opět dán nejrozmanitějšími signály. Mnohdy se přesně nastavuje i cílový zisk, při němž akcii prodáte nehledě na její další růst, čímž se eliminuje riziko nečekaného obratu trhu a přechodu ze zisku do ztráty.

 

Proč akcie klesají?

Výkyvy cen akcií jsou naprosto normální věc. Odehrávají se na denní bázi a týkají se všech společností. Dokonce i ty nejlepší akcie klesají a někdy i týdny či měsíce v řadě.

Problém nastává až když pokles trvá podezřele dlouho. To může být známka toho, že firma neplní očekávání investorů.

Pomoci v rozhodování vám může podrobná analýza a dlouhodobé sledování společnosti. Mnohdy je na vině stav celé ekonomiky nebo jednotlivých odvětví.

Všímejte si například těchto faktorů:

Fundamentální příčiny poklesu akcií – klesají zisky, odchází od ní odběratelé nebo se nedaří prodávat její produkci za potřebnou cenu. Při analýze takové firmy se zaměřte zejména hlavní produkt firmy a jeho kvalitu.

Prodává se dobře a s dostatečnou marží? Nerostou firmě náklady na vstupní suroviny? Přichází na trh dravější konkurence?

Vnější faktory – zásadní otázka: jak je na tom ekonomika nebo odvětví v němž firma působí? Pokud vše klesá, tak ani nejlepší firma nemá na růžích ustláno.

Vliv má i politika, aktuální případ je například brexit, který ovlivňuje řadu oborů logistickými potížemi a rostoucí cenou dopravy

Vnitřní záležitosti firmy – nový management dokáže ve firmě obrátit vše naruby. Jakákoliv restrukturalizace může akcie na čas oslabit. Na pokles akcií má vliv i vyplácení dividend nebo rozhodnutí o změně jejich výše.

 

Kolik je reálné na akciích vydělat?

Dlouhodobý investor by vždy měl dosáhnout lepších výsledků než běžné spořicí produkty bank. Některé akciové indexy mezi krizemi dosahují meziročních výnosů přes 10 %.

Na dividendách lze po zdanění stabilně vydělávat jednotky procent ročně. Konkrétní čísla však opravdu predikovat nelze.

Nejjistějším parametrem akciových trhů vždy ale byl dlouhodobý růst, což dává více jistoty investorům ochotným čekat na zhodnocení mnoho let.

Mějte ale na paměti, že ne vždy trhy rostou. I vynikající akcie může několik let stát na místě. To se překvapivě týká hlavně velkých gigantů, které už obsadily celý trh.

Rekordně platící dividendové akcie též většinou nedosahují výrazného růstu hodnoty. Výsledek vaší investice záleží na strategii a namixování akcií v portfoliu.

Správným reinvestováním i drobných zisků lze však během let získat zajímavé jmění.

Broker na akcie Amazon, Apple, Netflix a další

Dlouhodobé držení lze považovat za nejvíce doporučovaný způsob investování. Ani zmíněný Warren Buffett nikdy nepočítal s kratším horizontem než 10 a více let.

Prodělečných akcií se v tomto intervalu ukazuje být poměrně málo. V ideálních podmínkách můžete za jednu dekádu svůj původní kapitál téměř zdvojnásobit.

 

Jak danit příjmy z obchodování s akciemi?

Příjmy z obchodování s akciemi nemusíte danit pokud:

  1. držíte akcie min. 3 roky (prodej akcií po 3 letech od nabytí je osvobozen od daně)
  2. příjmy z prodeje nejsou vyšší než 100 000 Kč (jedná se o celkový objem v daném roce – pozor nejedná se o zisk)

V ostatních případech je potřeba odvést daň ve výši 15 % ze zisku z prodeje. Zisky a ztráty z jednotlivých prodejů akciových titulů lze vzájemně započítat a jako náklady uvést také transakční poplatky.

Příjmy z dividend za vás odvádí broker, přes kterého obchodujete. O daň z dividend se tedy nemusíte zpravidla starat.

 

TIP: Návod kde a jak koupit akcie